30 maja 1909 roku, dyrektor Kopalni Węgla Kamiennego „Mysłowice” (Myslowitzergrube) Otto Fritsch założył Klub Sportowy Mysłowice 1909 – czyli obecny Klub Sportowy Górnik 09 Mysłowice, stając się zarazem pierwszym prezesem klubu.
Mysłowice 1909 na początku prowadził tylko jedną sekcję: piłkę nożną, w której skupiał głównie górników Kopalni Mysłowice. Tak więc klub od początku istnienia był związany z Kopalnią, znaczną większość zawodników wszystkich sekcji stanowili jej pracownicy i ich rodziny.
Przy Górniku 09 działało wiele sekcji: boks, tenis ziemny, hokej, motocross, kolarstwo, szachy, lekkoatletyka, sekcja pływacka, tenisa stołowego i piłka nożna. Te sekcje działały bardzo prężnie, klub liczył się w kraju, drużyna szachowa Mysłowickiej „zero-dziewiątki” przez wiele lat była najmocniejszą w kraju. Także w tenisie stołowym Kocina była czołowym klubem w Polsce. Drużyna hokeja na lodzie Górnika 09 Mysłowice występowała w I lidze. Także sekcja kolarska miała sukcesy, m.in zawodnik Kociny - Czarnecki zajął 3 miejsce w wyścigu Tour de Pologne. Były także medale mistrzostw Polskich w motocrossie. Dwóch bokserów w barwach Górnika 09 Mysłowice zdobyło mistrzostwo Polski.
Jeśli chodzi o sekcję wiodącą - piłkę nożną to drużyna grała najwyżej w III lidze (obecna II liga po reorganizacji rozgrywek). Drużyna, była blisko awansu do II ligi (obecna I liga), ale w decydującym spotkaniu przegrała 1-0 z GKS-em Tychy.
Górnik 09 Mysłowice wychował kilku czołowych polskich zawodników i reprezentantów, w piłce nożnej m. in.: Jerzy Wijas (17-krotny reprezentant Polski), Wojciech Grzyb (wieloletni kapitan Ruchu Chorzów), czy Franciszek Sput.
W Górniku 09 funkcjonowały także sekcje: szermierki, gimnastyczna, piłki ręcznej, koszykówki, siatkówki czy jeszcze na początku XXI wieku sekcja żeglarska. Po kilku latach te sekcje upadły.
Największe sukcesy klub odnosił w latach 50., 60., 70. i 80. oraz w okresie międzywojennym, kiedy Górnik 09 Mysłowice m. in. w 1919 roku zdobył Puchar Maxa Weichmanna.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C3%B3rnik_09_Mys%C5%82owice
„Kocina” zmagała się z wieloma problemami, jednymi z nich było to, że w mieście funkcjonowały dwa Kluby, które uważały się za historycznych spadkobierców Górnika 09. Powoli Klub wychodzi na prostą, a to za sprawą tego, że obecnie w działają w nim ludzie, którym zależy na rozwoju. Nie szczędzą więc oni wysiłków, aby wszystko szło w jak najlepszym kierunku. Dowodem na to jest choćby modernizacja obiektu – zachęcamy do obejrzenia filmiku, który udostępniamy tutaj: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2855320394566804&id=495750297190504&funlid=SK6pqoplVj8pOdoR
Pandemia działaczom i zawodnikom nie straszna. W Górniku 09 trenują 4 grupy dziecięco – młodzieżowe (około 50 zawodników), dla których organizuje się 3-4 treningi tygodniowo, które odbywają się z podziałem na grupy. Nie zapomina się również o szkoleniu seniorów – około 15 zawodników odbywa zajęcia w ramach roztrenowania. Powrót do regularnych treningów planuje się na początek czerwca. Klub dysponuje jednym boiskiem pełnowymiarowym, w przygotowania do użytkowania są również dwa Orliki, a na jesieni mają się zacząć prace nad budową boiska ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem. Oczywiście przestrzega się wymogów sanitarnych – zawodnicy przyjeżdżają na treningi przebrani, rodzice nie są wpuszczani na teren obiektu, dba się także o dezynfekcję. W okresie, gdy treningi na boisku nie były jeszcze możliwe, trenerzy wysyłali rozpiski treningowe do zawodników, a ci – oczywiście! – sumiennie wykonywali je w domu. Zawodnicy i działacze liczą na to, że rozgrywki uda się rozpocząć w połowie lipca.
Celem na najbliższy czas jest odbudowa Klubu i awans do IV Ligi – tak ambitne plany nie byłyby jednak możliwe bez wsparcia, między innymi Samorządu Miasta Mysłowice czy sponsorów, za co działacze serdecznie dziękują. My zaś życzymy przede wszystkim wytrwałości i niesłabnącego zapału wszystkim, którzy są zaangażowani w działalność na rzecz Klubu.