Podokręg

Sprawdzamy co na Hetmanie

8/06/2020 19:43

O bieżące sytuacji Klubu opowiada nam "rzecznik" Hetmana Krzysztof Śladek. 


Ile drużyn młodzieżowych jest w klubie?

W naszym klubie obecnie (w tym sezonie) jest jedna drużyna młodzieżowa w kategorii Junior

Młodszy (B1) i występowała ona w rozgrywkach ligowych V ligi.

 

Ile treningów w tygodniu organizujecie dla grup dziecięco-młodzieżowych?

Niestety nasz obiekt jest oblegany przez rezerwacje innych klubów, głównie Fundacji Katowice, przez co nasz klub ledwo dwa razy w tygodniu może zapewnić naszym juniorom boisko do trenowania. Doskonale wiemy, że jest to za mało w ich wieku do prawidłowego rozwoju i optymalnych warunków, dlatego czasem udaje nam się organizować dodatkowe zajęcia na połówce boiska z seniorami, jeśli tylko trener „pierwszej drużyny” nie potrzebuje całej przestrzeni boiska do swojej pracy.

 

Ilu zawodników uczestniczy w tych zajęciach?

W sumie przed pandemią w juniorach trenowało średnio 18-20 zawodników. Wymuszona przerwa wpłynęła na to, że kilku piłkarzy do dziś nie wznowiło treningów i frekwencja spadła.

 

Ile treningów w tygodniu zaplanowanych zostało dla pierwszej drużyny?

Nasi seniorzy czyli „pierwsza drużyna” trenuje, podobnie jak juniorzy, dwa razy w tygodniu. Na co dzień występują oni w Katowickiej Klasie A. Opiekunem zespołu jest trener Grzegorz Kowalski.

 

Ilu zawodników uczestniczy w tych treningach?

W treningach drużyny seniorskiej uczestniczy spora grupa piłkarzy. Trener Grzegorz swoją osobowością, zaangażowaniem i ambicjami, wpłynął na to, że piłkarze chętnie u niego trenują i pojawiają się nowi. Frekwencja potrafi dobić do 20 a nawet 22, choć wiadomo, że jest to piłka amatorska i wielu ludzi pracuje, w różnych systemach zmianowych, czasem poza Katowicami na delegacjach, więc to nie jest tak, że zawsze jest aż tak dużo osób. Ale raczej nigdy frekwencja nie spada do poziomu, dla którego przeprowadzenie treningu byłoby dla trenera stratą czasu.

 

Jakie boiska macie do dyspozycji?

Choć obiekt OS Hetman dysponuje boiskiem pełnowymiarowym (100x64 metry) i boiskiem typu orlik, to wobec obłożenia przez inne kluby, mamy do dyspozycji tylko boisko główne 4 razy w tygodniu pod treningi (2 dla juniorów i 2 dla seniorów) plus w weekendy pod mecze.

 

A jak przestrzegacie wymogów sanitarnych?

Jeśli chodzi o przestrzeganie rygorów sanitarnych w obecnym okresie epidemii, większość procedur wprowadza zarządzający obiektem MOSiR. W ich gestii stało się to, że wchodząc na obiekt każdy trener i zawodnik przechodzi obowiązkową dezynfekcję rąk i kierujemy się bezpośrednio na boisko, gdzie się przebierają nasi zawodnicy. Mogą korzystać oni wyłącznie z zewnętrznych toalet, brak dostępu do szatni. Trener w tym czasie idzie na magazyn klubowy z którego pobiera sprzęt potrzebny do zajęć. Sprzęt ten, przed użyciem, jest dezynfekowany i to dość skrupulatnie (np. każda piłka z osobna, bo ona najczęściej jest w kontakcie z piłkarzami). Na boisku tylko trener rozstawia pachołki, grzybki, płotki czy drabinki i inny sprzęt i tylko on go potem zbiera. Po zakończonych zajęciach udajemy się do wyjścia, gdzie po raz kolejny są dezynfekowane ręce każdego z piłkarzy i trenera. Jako dodatkowe „narzędzie” ochrony dla naszych piłkarzy, cały czas ich edukujemy i nakłaniamy do tego, by częściej dbali o higienę swoich dłoni (i nie tylko, ale zwłaszcza dłoni w ciągu dnia), by nie lekceważyli zakładania masek w komunikacji miejskiej w drodze na i z treningów oraz by pomagali swoim babciom i dziadkom w zakupach, gdyż są oni szczególnie narażeni na ocenie panującego wirusa. Wszystkie te dodatkowe zabiegi stosujemy wobec młodzieży i dzieci.

 

Co zmieniło się w Waszym klubie w związku z pandemią? Jak spędzaliście ten czas?

Wybuch pandemii, odcięcie od treningów i cotygodniowej rutyny, był na pewno dla wszystkich czymś nowym i trudnym do zaakceptowania. W życiu każdego z nas nagle czas zwolnił. Przez cały czas trwania tej akcji „zostań w domu” utrzymywałem kontakt ze swoimi piłkarzami, wiem, że nie było im łatwo. Nie tylko z brakiem treningów, spotkań z kolegami, ich dziewczynami czy po prostu wyjść z domu, ale i ze zdalną nauką, która nie dla wszystkich okazała się łatwa. Wracając jednak do wątku sportowego ich życia w tym czasie, wiadomo jak to jest jak w dzisiejszych czasach dzieciak jest zamknięty w domu. Jest Internet, konsola, telewizor, komputer. Nie każdy ma w sobie ambicję i samodyscyplinę, by mimo trudności jakoś dbać o swoje ciało i formę. Owszem, ja jako trener uświadamiam ich cały czas i przekazuję wiele informacji związanych ze zdrowym i sportowym trybem życia, o odżywianiu, o ćwiczeniach jakie mogą sami robić. Zachęcam ich do czytania, do szukania informacji o piłce, do analitycznego sposobu oglądania meczy czy klipów z akcjami drużyn, rozwijanie. Zawodnicy dostali też rozpiskę ćwiczeń w domu, by coś robili i część skorzystała . Jak już jednak wspomniałem, nie każdy wrócił po otwarciu boisk. Niektórzy rodzice zabronili im powrotu w obawie o zakażenie Covid-19, inni sami są w takim strachu. Ale i tak najpierw mieliśmy komplet szóstek, gdy wolno było tylko w 6+trener trenować a teraz frekwencja waha się między 12-16 zawodników na treningach. Znacznie lepiej wygląda to w seniorach, gdzie od wznowienia treningów jest 16-20 zawodników.

 

W jaki współpracujecie z samorządem, czy władze samorządowe Wam pomagają?

Klub współpracuje z Urzędem Miasta i on, w ramach pomocy programu „tarczy”, zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Marcina Krupy, miał możliwość zwrócić się do tego urzędu o zwolnienie z czynszu przez 3 miesiące i płatność przez następne 3 miesiące tylko połowy tej stawki. Klub wypełnił formalności i wniosek został przyjęty, za co jesteśmy miastu bardzo wdzięczni, bo to znacząco pomoże naszemu klubowi (klub wynajmuje pomieszczenie na biuro i magazyn ze sprzętem klubowym na terenie OS Hetman należącym do Miasta Katowice).

 

Jaki termin rozpoczęcia rozgrywek byłby dla Was optymalny?

Jeśli chodzi o termin rozpoczęcia rozgrywek w sezonie 2020/21 to dobrze by było gdyby był on, w przypadku seniorów, tak jak w poprzednich latach w okolicy drugiej połowy sierpnia a dla juniorów od września, względnie ostatni weekend sierpnia, jak w poprzednich latach.