Aktualności

SPOTKANIE W PODOKRĘGU KATOWICE Z PREZESEM ŚL.ZPN

2/03/2024 09:00

Podokręg Katowice był kolejnym punktem na mapie Śląskiego Związku Piłki Nożnej, w którym działacze klubowi spotkali się z Prezesem Henrykiem Kulą. 


Wydarzenie rozpoczął Teodor Wawoczny - Prezes Podokręgu Katowice Śląskiego ZPN, witając zaproszonych gości i Prezesa Henryka Kulę. Spotkanie odbyło się w sali przy GKS Grunwald Ruda Śląska.

Prezes Śl.ZPN przedstawił obszerną prezentację podsumowującą 2023 rok z uwzględnieniem wydarzeń, w których nie brakowało momentów wzruszających i niezwykle ważnych dla śląskiej piłki. 

- To bardzo ważne, że Prezes Kula opowiedział dokładnie co działo się w 2023 roku w Śląskim Związku Piłki Nożnej, bo nie wszyscy są świadomi ogromu pracy i wydarzeń, jakie przyniosło tych 12 miesięcy. Dodajmy, że szczegółowo zwrócona została także uwaga na osiągnięcia klubów z Podokręgu Katowice. Prezes opowiedział także o szczegółach reformy IV ligi. - zaznaczył Prezes Podokręgu Katowice Teodor Wawoczny. 

- Swoje wystąpienie o szkoleniu i Śląskiej Akademii Piłkarskiej miał także Trener Koordynator Śl.ZPN Damian Galeja. Moją rolą natomiast było przedstawienie działaczom klubów z naszego Podokręgu tego, nad czym pracowaliśmy w ostatnim okresie - jak podejść do rozgrywek klasy A, klasy B w najbliższych latach. Prezydium naszego Podokręgu przygotowało propozycję nowego modelu szkolenia. Naszym zdaniem ten funkcjonujący obecnie model jest trochę przestarzały. Jeszcze 30-40 lat temu np. w piłce ręcznej także funkcjonowała klasa A, klasa okręgowa, a dziś już tego nie ma. Coraz mniej chłopców, którzy kończą 15 rok życia zostaje przy piłce nożnej. Rozmawialiśmy o tym, że w najbliższych latach może być ich jeszcze mniej. Zatem musimy zrobić wszystko, by uatrakcyjnić rozgrywki na niższych szczeblach, żeby tą młodzież zatrzymać. Dlatego przedstawiłem taki wariant, który polegałby na tym, że drużyny niższych klas naszego Podokręgu wymieszalibyśmy, powstałyby 3 grupy a po rundzie jesiennej utworzone zostałyby grupy mistrzowska i zespoły z niej grałyby o awans do klasy okręgowej - czyli według nowego nazewnictwa będzie to III liga śląska. Pozostałe drużyny nie miałyby już szans na awans ale w tym modelu drużyny, które zajęłyby te same lokaty, grałyby jedno dodatkowe spotkanie. Do tej pory nie było czegoś takiego. Na koniec powstałaby tabela od miejsc 1-26. Ostatnia kolejka byłaby rozgrywana około 20 czerwca, a tydzie później zaproszone zostałyby drużyny seniorskie, najlepsze drużyny juniorskie z pierwszych miejsc i rozgrywalibyśmy 2 spotkania. Przygotowalibyśmy nagrody. Byłoby to prawdziwe piłkarskie święto, podczas którego wręczalibyśmy nagrody dla najlepszych drużyn, wręczalibyśmy medale itp. Kluby mają się zastanowić nad naszą propozycją i na początku czerwca prześlemy do klubów ankietę, w której poprosimy o wypowiedzenie się za zaproponowanym modelem. Dodam, że jeden z Prezesów obecny na spotkaniu, już do mnie nawet później dzwonił i przedstawił ciekawy pomysł. To pokazuje jak ważne są takie spotkania i że warto dzielić się pomysłami. - podsumował spotkanie Prezes Wawoczny.  

Z rąk Prezesa Podokręgu Katowice Śl.ZPN podczas spotkania certyfikaty PZPN odebrali przedstawiciele szkółek piłkarskich.

W poniższej prezentacji zobaczycie ważniejsze wydarzenia z Podokręgu Katowice z 2023 roku.

 

Źródło: Śląski ZPN