Aktualności

NOWOROCZNE SPOTKANIE ŚLĄSKIEJ RODZINY PIŁKARSKIEJ

29/01/2024 10:00

W Sali Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Prezesów Podokręgów oraz Zebranie Sprawozdawcze Delegatów.


W „roboczej” części obrad Henryk Kula w sali kameralnej omówił miedzy innymi plany reorganizacji rozgrywek na szczeblu Podokręgów w sezonie 2024/25. Następnie już na sali głównej przywitał wszystkich zebranych, rozpoczynając od Prezydenta Świętochłowic Daniela Begera i Dyrektor Centrum Kultury Śląskiej Moniki Majlinger – dziękując za gościnę. Wśród gości byli także: Prezes Honorowy Śląskiego Związku Piłki Nożnej Rudolf Bugdoł oraz przedstawiciele sponsorów i partnerów naszego związku: Łukasz Elżbieciak (Premium Energia), Szymon Kurdziel (Interhall), Janusz Michałek (Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna), Michał Pietruszka (Kahlenberg), Zenon Rek (Rekpol) i Jacek Rzepa (Futuresport), Jakub Sokołowski (Poltent). Nie zabrakło także przedstawicieli klubów z najwyższego szczebla rozgrywek na czele z Grzegorzem Jaworskim (Piast Gliwice) i Sewerynem Siemianowskim (Ruch Chorzów).

- Moi roztomili – powiedział Henryk Kula. – Pieknie wos witom na Noworocznym Spotkaniu Śląskiej Rodziny Piłkarskiej. Na progu 2024 roku życzę wam zdrowia, szczęścia, pomyślności, spełnienia marzeń, jak najmniej hercklekotów na boiskach i dużo, dużo radości z wygranych. Bez Was śląskiej piłki by nie było, a dzięki Wam śląska piłka, jak ja to zawsze powtarzam, czy to się komuś podoba czy nie, jest najlepsza w Polsce. Tego się trzymajmy do końca świata i o jeden dzień dłużej. Mogę powiedzieć, że obietnica wyborcza została spełniona, bo robimy czwarte Nadzwyczajne Zebranie Sprawozdawcze, dlatego rozpoczniemy je od pokazania w skrócie tego co w 2023 roku żeśmy osiągnęli.

W multimedialnej prezentacji przedstawiony został zarówno obecny stan: 729 klubów, ponad 48 tysięcy zawodników, 3097 drużyn uczestniczących w rozgrywkach, 1808 meczy w tygodniu w 415 prowadzonych rozgrywkach jak i podsumowanie ubiegłorocznych działań. Henryk Kula pogratulował piłkarzom Rakowa Częstochowa i piłkarkom GKS-u Katowice mistrzostwa Polski, podkreślił powrót Ruchu Chorzów do ekstraklasy i Rekordu do ekstraligi kobiet oraz awansu Polonii Bytom do II ligi i Unii Turza Śląska do III ligi. Zwrócił także uwagę na futsalowe sukcesy: zdobycie Pucharu Polski przez Rekord, który zdobył także mistrzostwo Polski w rywalizacji kobiet i wicemistrzostwo w rozgrywkach mężczyzn, wśród których Piast Gliwice zdobył medal brązowy, a Sośnica Gliwice awansowała do Fogo Futsal Ekstraklasy. Przypomniał ponadto o trofeach oldbojów, którzy z trenerem Jackiem Góralczykiem sięgnęli po mistrzostwo Polski +42 oraz wicemistrzostwo Polski oldbojek +35, prowadzonych przez Darię Kasperską. Sporo czasu Prezes Śląskiego  ZPN poświęcił także akcjom skierowanym pod adresem dzieci: Silesia Cup, KSSE MLF, Puchar Tymbarku, rozgrywki wojewódzkie turnieju gry 1x1, Akcja Lato, Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, Śląska Rękawica Bramkarska i Poznaj Polskę na Sportowo oraz poinformował o współpracy ze Związkami: Dolnośląskim, Małopolskim i Podkarpackim w ramach akcji „Łączy nas piłka i autostrada A4”. Były także wspomnienia o legendach i zasłużonych piłkarzach na zorganizowanej konferencji na Stadionie Śląskim w dniu 50. rocznicy meczu Polska – Anglia, którym reprezentacja Polski 6 czerwca 1973 roku rozpoczęła drogę do największych sukcesów na mistrzostwach świata. Integracji śląskiej rodziny piłkarskiej służyły także Piknik Wybitnego Piłkarza Śląska w Bieruniu połączony z obchodami 80. rocznicy urodzin Jana Banasia i Henryka Latochy oraz spotkania w klubach, które obchodziły jubileusze powstania oraz zebrania w Podokręgach i z Klubem Seniora.

Zdjęcia można oglądać w GALERII.

W tej wyliczance nie mogło także zabraknąć współpracy z Polskim Związkiem Piłki Nożnej, którego Prezes Cezary Kulesza w tym tygodniu odwiedził Śląsk i spotkał się z naszym Zarządem oraz przedstawicielami klubów zawodowych i przekazał pozdrowienia oraz życzenia wielu sukcesów. W 2023 roku w naszym regionie rozegrano: w Sosnowcu mecz Polska – Czechy U20 oraz Polska – Grecja w ramach Ligi Narodów Kobiet i w Tychach Polska – Serbia w ramach Ligi Narodów Kobiet, w której biało-czerwone z pierwszego miejsca awansowały do Dywizji A, a w 2024 roku czekają kolejne mecze międzypaństwowe.

- W 2024 roku czeka nas reforma rozgrywek seniorskich i tak samo rozgrywek młodzieżowych – dodał Henryk Kula. – W myśl zasady nic o was bez was będziemy wiosną robili zebrania w Podokręgach i tam będziemy dyskutować jak nasza piłka ma wyglądać. Przedstawimy naszą propozycją, żeby jak najlepiej przygotować te rozgrywki rozpoczynając od IV ligi, która będzie nazwana I Ligą Śląską i liczyć będzie 20 zespołów w najbliższym sezonie, poprzez V ligę nazwaną II Ligą Śląską i klasami okręgowymi nazwanymi III Ligą Śląską aż po rozgrywki prowadzone przez Podokręgi. Mamy dla nich swoje propozycje, ale będziemy o tym rozmawiali na zebraniach z klubami i zobaczymy jak nam to wyjdzie.